Liječenje zuba
Svatko tko je iskusio zubobolju , zna da je to jako neugodno iskustvo. Osobe koje doživljavaj zubobolju često opisuju varijacije boli ,osjetljivost na toplinu , hladnoću , žvakanje, kao pulsirajuću bol koja se pojačava noću osobito u horizontalnom položaju.
Kada je potebno izvaditi živac?
Bol može proizlaziti iz dubokog karijesa ili loše postavljene plombe, ovisno o tome da li je zub živ ili mrtav. Infekcija se može proširiti prema živcu , uzrokujući upalu ili, u slučaju mrtvog zubastvaranje granuloma ili apscesa. Oštećeni živac može reagirati upalom koju ćete sigurno osjetiti ili odumiranjem koja može proći i bez simptoma.
Liječenje kanala korijena
Liječenje kanala korijena , poznato i kao endodontski postupak, specifična je terapija usmjerena na tretiranje problematičnih zuba. U modernom priistupu , strojna endodoncija pruža brži i unčikovitiji proces liječenja.
Postupak:
Liječenje započinjemo anestezijom, nakon toga slijedi otvaranje gdje dođemo do živca. Dva su moguća nastavka.
Metoda s umrtvljenjem
Primjena otrova Umrtvljujući agens stavlja se u zub kako bi neutraliziraoupaljeni živacNakon 10-14 dana kanali se čiste s iglicama, ispiru i suše. Tako se uklanjaju bakterije i kanal se proširuje dovoljno da bi se mogao napuniti. Između dvije posjete može se staviti lijek. Ako nema nikakvih simptoma tj. ako zub ne boli , kanale punimo gutaperka štapićima i odgovarajućom pastom. Nakon punjenja zub može boljeti nekoliko dana.
Jednoposjetna endodoncija
Jednoposjetna endodoncija je druga metoda liječenja , kanali se proširunju i pune u jednom posjetu. Dobro je napraviti kontrolnu rentgensku sliku da smo sigurni da su kanali napunjeni do vrha. Nakon punjenja zuba radi se nadogradnja zuba sa štiftovima ili se stavi obična plomba. Preporuka je na mrtav odnosno zub bez živca staviti krunicu kroz 6 mjeseci do godine dana ako nema nikakvih simptoma odnosno ako je zub miran.